title

NEDEN ORGANİK PAMUK?

Pamuk üretimi dünyadaki tarım üretiminin %3’ünü temsil eder, ancak üretim esnasında büyük miktarda kimyasal pestisit (böcek ilacı) kullanılmaktadır. Bu açıdan pamuk, birim alan başına diğer bütün ekinlere kıyasla üretiminde en fazla kimyasal ilaç kullanılan bitkidir ve dünya böcek ilacı üretiminin % 16’sı pamuk üretimi için kullanılmaktadır.

Bu kimyasallar pamuğun verimli büyümesine engel olan böcekleri hedefler ancak bu esnada toprak tarafından emilmekte, yüzey sularını ve havayı kirletmektedir. Kimyasal gübre kullanılan topraklar suyu daha az tutarak, su kaybına neden olmaktadır. Pamuk üretiminde kullanılan kimyasalların pek çoğu sinir sistemimize zarar veren kanserojen maddelerdir. Pestisitler, pamuğun liflerine yerleşir, yıkama ilde kaybolmaz ve cildimiz tarafından kolayca emilime uğrar. Bütün bunlara rağmen pamuk kumaş üretiminde en çok tercih edilen ham maddedir.

Organik pamuk genetik olarak modifiye edilmemiş bitkilerden böcek ilacı, kimyasal gübre gibi toksik maddeler kullanılmadan üretilen pamuktur. Organik tarım ürünleri, uzun vadede astım ve kanser gibi rahatsızlıklara neden olan toprağı, havayı, suyu ve besinlerimizi kirleten sentetik böcek ilaçlarına maruz kalmamıza engel olarak bizi ve ekosistemi korur.

Organik pamuk kullanmayı tercih etmek, kendinizi, çocuğunuzun sağlığını ve üzerinde yaşadığımız gezegenin geleceğini düşünmek demektir. Yıllardır süregelen zirai uygulamalar, tehlikeli böcek ilaçları ve gübrelerin kullanılması, genetiği değiştirilmiş mahsüllerin yetiştirilmesi organik tarım yöntemlerinin uygulanması ile geri çevrilebilir. Organik üretim mantığını benimsemiş üreticiler ile iş yaparak, doğaya karşı gelmek yerine, doğa ile iş birliği yapıyoruz. Organik ürünler; yiyeceklerimizin, tekstil ürünlerinin ve kozmetiklerin içinde gereksiz katkı maddelerinin kullanılmaması anlamına gelir.

Neden organik sorusunun cevabı aslında modern yaşamın kendisinde gizlidir. Tekstilde kullanılan kimyasallar, özellikle kanser olan hastalıklara yol açmaktadır. Bu olumsuz etkilerden çekinen tüketiciler doğrudan vücuda temas eden ev tekstil ürünlerinde organik ürünlere yönelmektedir. Sağlıklı yaşamak için tek yapmamız gereken kendimize değer vermek ve yüksek standartlarla üretilmiş, sertifikalı organik ürünleri tercih etmektir.

Organik olmayan herhangi bir ürünle organik olan alternatifini kullandıktan sonraki aradaki ciddi farkı deneyimlemeniz hiç de zor değil.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR